•  قدرت
    مدیر گروه
    دکتر محمدکاظم شیخ الاسلامی

آمار و اطلاعات

معرفی

از دیدگاه کلان، سیستم قدرت الکتریکی به عنوان بزرگ‌ترین سیستم فیزیکی ساخت بشر، در سال‌های اخیر بسیار توسعه یافته است و دامنه آن از یک‌سو به دانش ارتباطات و مخابرات، از سوی دیگر به اقتصاد و حقوق، از جهت سوم به دانش داده و هوش مصنوعی و سرانجام به نوآوری‌های فناورانه در حوزه تبدیل انرژی گسترش پیدا کرده است. افزایش پراکندگی و تنوع تصمیم‌گیران با اهداف ناهمگون در سطح سیستم قدرت، افزایش هوشمندی این شبکه‌ها و اهمیت روزافزون پایایی و کیفیت برق همراه با تبدیل آن به کالایی رقابت‌پذیر، موجب تحولات عمده‌ای در برنامه‌ریزی، کنترل و بهره‌برداری از سیستم‌های قدرت گردیده است. از سوی دیگر، محدودیت در منابع انرژی الکتریکی، همچنین مشکلات آلودگی و زیست‌محیطی، منجر به توسعه مفاهیم نوینی مانند تقاضای بار حساس به کیفیت و قیمت، تولید پراکنده و شبکه‌های توزیع فعال شده است. افزون براین، توسعه زیرساخت‌های اندازه‌گیری و ارتباطی در جهت مشاهده‌پذیری و کنترل‌پذیری هرچه بیشتر شبکه و افزایش وابستگی انسان امروزی به این زیرساخت حیاتی، دغدغه‌های جدیدی از جنس امنیت سایبری را با خود همراه داشته است. پیشرفت روزافزون عناصر نیمه‌هادی و دانش الکترونیک نیز منجر به پیدایش حوزه پژوهشی گسترده‌ای به نام الکترونیک قدرت گردیده است. تحولات مهم در عرصه تولید خودروهای برقی، کاهش حجم دستگاه‌های الکترونیکی و گسترش دانش و فناوری سیستم‌های انتقال انعطاف‌پذیر، مرهون نتایج تحقیقات جهانی در این رشته است.
گروه قدرت به عنوان یکی از پرسابقه‌ترین گروه‌های دانشکده، در حال حاضر دارای 9 عضو هیأت علمی است که در حوزه‌های مختلف مهندسی قدرت (دو گرایش سیستم‌های قدرت و الکترونیک قدرت) فعالیت دارند. این گروه دارای 8 آزمایشگاه پژوهشی است و مرکز ملی مطالعات و برنامه‌ریزی سیستم‌های قدرت نیز به همت اعضای هیأت‌ علمی این گروه تأسیس شده است. از دیدگاه دستاوردهای پژوهشی، گروه قدرت یکی از ممتازترین گروه‌ها در سطح دانشگاه به شمار می‌رود و محیط به‌روز، کارآمد و پرنشاط آموزشی و پژوهشی آن حاصل همکاری و همدلی اعضای گروه، دانشجویان و کارشناسان ممتازی است که با رعایت موازین اخلاقی، در جهت توسعه مفاهیم جدید و کاربردپذیری آن‌ها در صنعت برق کشور و در راستای مسئولیت‌های اجتماعی خود تلاش می‌کنند.
به‌طور خلاصه اولویت‌های تحقیقاتی گروه قدرت عبارت‌اند از شبکه‌های هوشمند، مدیریت انرژی، انرژی‌های تجدیدپذیر، پایایی سیستم قدرت، بازار برق، اقتصاد انرژی و تنظیم مقررات، برنامه‌ریزی و بهره‌برداری شبکه‌های انتقال و توزیع، کنترل و دینامیک سیستم، امنیت سایبر- فیزیکی، مبدل‌های نوین الکترونیک قدرت، الکترونیک صنعتی و محرکه‌های الکتریکی، کاربرد الکترونیک قدرت در سیستم های قدرت و...