متن کامل خبر


 
عضو هیات علمی دانشگاه دبیر سی‌وششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر شد

خلاصه خبر: دکتر فرهاد مهندس‌پور، عضو هیات علمی دانشگاه، نویسنده و کارگردان به عنوان دبیر سی‌و‌ششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر منصوب شد.

دکتر فرهاد مهندس‌پور، عضو هیات علمی دانشگاه، نویسنده و کارگردان به عنوان دبیر سی‌و‌ششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر منصوب شد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه به نقل از روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی؛ فرهاد مهندس‌پور، نویسنده، کارگردان و مدرس تئاتر با حکم مهدی شفیعی مدیرکل هنرهای نمایشی به عنوان دبیر سی و ششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر منصوب شد.
در متن این حکم آمده است:

دکتر فرهاد مهندس‌پور

هنرمند ارجمند
جناب آقای فرهاد مهندس‌پور
جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر با پیشینه 35 ساله خود و تجربیات ارزشمند ادوار گذشته و حضور گروه‌های نمایشی برجسته از ایران و دیگر کشورهای جهان اعتبار و جایگاه ویژه‌ای در میان رویدادهای بین‌المللی تئاتر منطقه یافته است.
خوشبختانه در سالیان اخیر و با افزایش اجراهای تئاتر در سراسر کشور، این رویداد نیز سهم عمده و اساسی خود را به مرور تولیدات نمایشی سال اختصاص داده و از این طریق به ساختاری کارآمدتر دست پیدا کرده است.
بی‌شک رویکرد و برنامه‌های جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر به عنوان بزرگ‌ترین رویداد تئاتری کشور، در جهت‌گیری جریان عمومی تئاتر بسیار اثرگذار است. با این شرایط و با توجه به گسترش دایره مخاطبان، فعالان، دانش‌آموختگان و تشکل‌های صنفی حوزه تئاتر ضروری است تا بر پایه تجربیات ارزشمند ادوار پیشین و شناخت چالش‌ها و فرصت‌های موجود، تدابیر امیدبخش در برنامه‌ریزی و اجرای این رویداد بزرگ هنری به کار گرفته شود.
با سوابق ارزشمند جنابعالی در حوزه‌های حرفه‌ای و آموزشی و همچنین تجربیات گرانقدرتان در مدیریت‌های اجرایی و تخصصی تئاتر، امیدوارم با حضور شما در جایگاه «دبیر سی‌وششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر» و با بهره‌گیری از تمام توان مشاوره‌ای، حمایتی و اجرایی تئاتر کشور، شاهد برگزاری جشنواره‌ای پویا و موفق باشیم.
مهدی شفیعی
مدیرکل هنرهای نمایشی

دکتر فرهاد مهندس‌پور

فرهاد مهندس‌پور، مدرس و کارگردان تئاتر، استادیار گروه بازیگری- کارگردانی دانشکده هنر دانشگاه که در سابقه فعالیت خود ریاست شورای ارزشیابی و نظارت بر نمایش و ریاست انجمن نمایش را دارد، برای دومین بار در مسیر سی‌وشش ساله جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر دبیری این رویداد بزرگ هنری را بر عهده گرفته است. دبیری بیست و سومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر نیز در پرونده کاری این هنرمند قرار دارد.
این کارگردان تئاتر دارای دکترای پژوهش هنر، کارشناس ارشد بازیگری و کارگردانی از دانشگاه تربیت مدرس و کارشناس بازیگری و کارگردانی از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران است.
نمایش «به خورشید سپارید» در سال 1366 آغازی بر کارگردانی تئاتر او بوده و پس از آن «داوری ایندرا»، «سرودی کنار گودال»، «گالیله»، «نی‌لبک و بهمن» ، «مکبث»، «دیر راهبان»، «روز رستاخیز» را روی صحنه برده است. فرهاد مهندس پور کارگردانی 3 تله تئاتر «استنطاق» ، «یغمای باشکوه خورشید» و سه پاس از حیات طیبه نوجوان «نجیب و زیبا» را نیز در سال های 77، 85 و 86 انجام داده است.
حضور در جشنواره‌ها و سمینارهای مختلف ایرانی و خارجی تئاتر به عنوان سخنران، داوری جشنواره‌های متعدد بین‌المللی و سراسری تئاتر، نگارش بیش از 60 عنوان مقاله پژوهشی و نقد هنری، نگارش و چاپ شش عنوان کتاب و دریافت جایزه بهترین فیلم مستند جنگی از جشنواره فیلم دفاع مقدس، جایزه بهترین نمایش سال از انجمن منتقدان تئاتر ایران، جایزه برگزیده ربع قرن تلاش برای شکل‌گیری ادبیات نمایشی دفاع مقدس و جایزه پژوهشگر برتر دانشگاه تربیت مدرس و ... از دیگر فعالیت‌های این کارگردان شناخته شده تئاتر به شمار می‌رود.

7 تیر 1396 / تعداد نمایش : 3825