متن کامل خبر


 
انقلاب اسلامی ایران و ماهیت شالوده‌شکنانه آن نسبت به عقلانیت جدید غرب

خلاصه خبر: انقلاب اسلامی با ماهیت کاملا متفاوت از انقلاب‌های انگشت‌شمار جهانی در پی عقلانیتی بر مبنای معیارهای اصیل اسلامی بود. ماهیت شالوده شکنانه انقلاب اسلامی نسبت به معیارهای مادی‌محورانه و صرفاً عینیت‌گرایانه حاکم بر جهان چیزی بود که فیلسوفان برجسته مغرب‌زمین نیز به آن اعتراف کردند.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر علی فلاح‌رفیع مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دانشگاه تربیت‌مدرس در جلسه این هفته شورای دانشگاه با تبریک ایام‌ ا... دهه مبارک فجر و سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، موضوع سخن خود را به ماهیت انقلاب اسلامی و خصیصه های نفی‌گرایانه آن در مواجه با معادلات صرفاً علمی و ماده گرایانه جهان معاصر اختصاص دادند. وی در این زمینه گفتند: اساساً انقلاب اسلامی دست کم در چهار قرن اخیر تنها انقلابی بود که هم در مقیاس جهانی ظهور و بروز پیدا کرد و هم پیامی کاملاً بکر و نو برای جهان داشت.

وی با اشاره به ماهیت انقلاب‌های بزرگ جهانی بیان داشتند: انقلابات بزرگ در چهار قرن اخیر به عدد انگشتان یک دست نمی رسد. با وجود این انقلاب اسلامی از بین همین انقلاب ها دارای ویژگی کاملاً متفاوت بود. این انقلاب معیارهای مادی محورانه حاکم بر جهان را در هم ریخت و معادلات جهانی را عوض کرد. عظمت انقلاب اسلامی به قدری بود که فیلسوفان و متفکران بزرگ را نیز به اعتراف وا داشت.

دکتر فلاح رفیع در بخش دیگر از سخنان خود با اشاره به فیلسوفان و اندیشمندان معاصر چون میشل فوکو گفت: فوکو از جمله تأثیر گذارترین فیلسوفان قرن بیستم بود که در بحبوحه انقلاب اسلامی شخصاً به ایران سفر کرد و از نزدیک به مطالعه انقلاب پرداخت. وی که از فیلسوفان پست مدرن فرانسوی است ضمن اشاره به ماهیت شالوده شکنانه انقلاب اسلامی نسبت به معیارهای مادی گرایانه و صرفاً علمی حاکم بر جهان معاصر، انقلاب اسلامی و رهبری آن را کاملاً استثنائی دانست. فوکو در اظهار نظر خود درباره انقلاب اسلامی گفت: رهبری انقلاب ایران شخصیت اسطوره ای است به این معنا که اساسا شخصیت اعجاب‌انگیز امام خمینی (ره) با دیگر رهبران جهان قابل مقایسه نبود؛ چرا که وی یک رهبری به تمام معنا باورمند و عامل و عارف به آموزه‌های وحیانی بود.

استاد فلسفه دانشگاه تربیت مدرس در ادامه اشاره کردند: هرچند نظر فوکو بعد از انقلاب اسلامی به هر دلیل مقداری متفاوت شد، اما این تغییر نظر وی خدشه ای به نظرات اولیه او راجع به ماهیت انقلاب وارد نمی کند؛ ثانیاً این تغییر عقیده وی نیز خود دلالت بر ماهیت کاملاً متفاوت این انقلاب دارد. در نظر فوکو این انقلاب قرار است با همه انقلاب های دیگر فرق کند و روح جدیدی به جان جهان بی‌روح بدمد.

ایشان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اعتراف دیگر اندیشمندان غربی و نقل قول از آنها گفتند: بهترین شاهد بر عظمت انقلاب اسلامی ایران و موفقیت آن در پایداری بر آرمان‌ها و اهدافش همین دشمنی‌های سرسختانه از سوی استکبار جهانی است. اگر انقلاب اسلامی بزرگ نبود، اگر تأثیر گذار نبود، اگر در صحنه جهانی مؤثر نبود،اگر در پی عقلانیتی نو نبود، و مهم‌تر اینکه اگر در عرصه تغییر رویکردها و معیارها موفق نبود، قطعاً به این میزان استکبار جهانی و صهیونیسم بین الملل با آن در نمی افتاد.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دانشگاه در پایان سخنان خود خاطرنشان ساختند: این ماهیت چیزی بود که بعد از حضرت امام(ره) با رهبری حکیمانه رهبر فرزانه انقلاب اسلامی هم الحمدلله والمنه تاکنون که در آستانه چهلمین سال پیروزی انقلاب هستیم همچنان استمرار یافته است. بنابراین ما نباید با مواجه شدن با پاره‌ای از مشکلات اقتصادی و غیره عظمت این انقلاب را نادیده بگیریم، عظمتی که آیندگان مسلماً به آن بیشتر پی خواهند برد. البته همه باید تلاش کنیم تا با وحدت و انسجام همگانی و با تدبیر و روحیه‌ای انقلابی مشکلات را بر طرف کنیم و این کاری شدنی است.

کانال نهاد رهبری دانشگاه

کانال دکتر فلاح رفیع

17 بهمن 1396 / تعداد نمایش : 636