متن کامل خبر


 
خلأ فکری و فرهنگی ریشه بسیاری از سرگشتگی‌های انسان امروز، رسالت حوزه و دانشگاه در این زمینه

خلاصه خبر: خلأ فکری و فرهنگی ریشه بسیاری از سرگشتگی‌های انسان امروز، رسالت حوزه و دانشگاه در این زمینه

حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر فلاح‌رفیع مسئول نهاد رهبری در اولین جلسه شورای دانشگاه در سال جاری با اشاره به ایام پر فیض شعبان، اعیاد شعبانیه را تبریک گفتند. ایشان سپس در ادامه مباحث عقلانیت موضوع سخن خود را به مناسبت ایام به عقلانیت و معنویت اختصاص دادند. وی بعد از ذکر بعضی از روایات و ادعیه در شأن ماه شریف شعبان به اشعاری از عارفان مسلمان همچون مولانا استناد کردند.

دکتر فلاح رفیع در ادامه سخنان خود به معنای زندگی و عشق واقعی و نیاز انسان امروز به آن پرداختند و گفتند: انسان امروز بیش از هر زمانی به معنای زندگی و عشق واقعی نیازمند است و به نظر می رسد که از این نیاز واقعی بازمانده است. لذا در عین حال که از برخی امکانات بیش از مردمان روزگاران قبل برخوردار است احساس غربت و تنهائی او نیز بیشتر شده است.

ایشان افزودند در عین حال که همواره سخن از عشق در همه مکاتب و فرهنگ ها و ملل و نحل بوده است. اما اکنون عشق های کاذب نیز بیشتر شده است؛ البته اگر بتوان اینگونه دلبستگی ها را اساسا عشق نامید.

حجت‌الاسلام فلاح‌رفیع ادامه دادند: یکی از ویژگی های عقلانیت غربی جداسازی عشق و معنویت از عقلانیت است؛ چیزی که در ادیان و فرهنگ شرقی بویژه عقلانیت قرآنی این جدایی دیده نمی‌شود، بلکه کاملا پیوستگی بین این دو وجود دارد.

استاد فلسفه دانشگاه تربیت مدرس سپس به رسالت دانشگاه و حوزه در این زمینه اشاره کردند و افزودند: یکی از نکاتی که در سال حمایت از تولید ملی باید مورد توجه قرار گیرد توجه به تولید فکر است، فکر و فرهنگ اساس و بنیان هر تولید دیگر است. ما امروز بیش از هر چیز به این دو نیازمند هستیم. تولید فرهنگ نیز مبتنی بر تولید فکر است و این دو باید بر اساس اسلام اصیل و تفکر شیعه باشند و ما در منابع غنی خود ظرفیت والایی برای این مهم داریم.

مسئول نهاد رهبری دانشگاه در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به شکل گیری تفکرات انحرافی مثل داعش گفتند: هرچند این انحرافات از نظر نظامی، اقتصادی و وحتی فکری از سوی آمریکا و صهیونیست‌ها و رژیم‌های مرتجع منطقه مثل آل سعود حمایت می شود اما واقعیت این است که از نبود شفاف سازی فکری و نیز خلأ تئوریک و عدم نظریه‌های اقناعی و تبیین‌گر در شکل‌گیری این‌گونه فرقه‌‌ها سوء استفاده شده است. و این کاری است که از حوزه و دانشگاه و متفکران برمی‌آید.

ایشان در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به نامگذاری سال جدید از سوی رهبر معظم انقلاب به عنوان سال حمایت از کالای ایرانی اظهار امیدواری کردند با تلاش فکری در این زمینه در سال جاری در کنار سایر تولیدات، به تولید فکری و فرهنگی که تولیدی مبنایی و ریشه‌ای است نیز توجه جدی بشود و حوزه و دانشگاه نیز در این عرصه بخشی از رسالت خود را به انجام برسانند.

کانال نهاد رهبری دانشگاه

کانال دکتر فلاح رفیع

27 فروردین 1397 / تعداد نمایش : 333