متن کامل خبر


 
نمایشگاه دستاوردهای پیشتازان مهندسی سیستم های سلامت

خلاصه خبر: انجمن علمی مهندسی سیستم های سلامت با هدف معرفی توانمندی های این رشته نمایشگاه "دستاوردهای پیشتازان مهندسی سیستم های سلامت" را برگزار می کند.

 

دانشگاه تربیت مدرس اولین دانشگاه ایرانی است که رشته مهندسی سیستم‌های سلامت را به عنوان یکی از زیرشاخه ‏های مهندسی صنایع از سال 1392 در ایران دایر کرده است. هدف این تخصص، ایجاد زمینه‌های کاربرد اصول و روش‌های مهندسی صنایع با هدف بهبود کیفیت، افزایش عدالت در دسترسی به خدمات، افزایش رضایت بیماران و کاهش هزینه در بخش سلامت اعم از بخش بهداشت، بخش درمان (بیمارستان‌ها و دیگر مراکز درمانی)، صنایع داروسازی و تجهیزات پزشکی، بیمه‌ها و نیزسطح سیاستگذاری کلان سلامت است. دانش آموختگان و پژوهشگران این تخصص با هدف پیشی گرفتن از امید، بهبود تجربه، و بیشینه سازی خشنودی بیماران و خانواده های آنان، پزشکان، پرستاران، و دیگر کارکنان نظام سلامت و با رویکردی سیستمی به واکاوی، طراحی و گسترش خدمات و فرآیندهای سیستم های سلامت می پردازند. این تخصص با بهره گیری از مباحث، روش ها و ابزارهای بهینه یابی و تحقیق در عملیات، شبیه سازی، داده کاوی، بهبود و کنترل کیفیت، فناوری اطلاعات، و دیگر روش‏های مرتبط مهندسی، راهکارهای جامع ارائه خدمات کارا و اثربخش سلامت را مبتنی بر ارزش بالا و هزینه کم و دور از کاستی های ناخوشایند پیش روی نظام سلامت قرار می دهد.

اکنون با گذشت پنج سال از شروع رسمی این رشته و پس از گذشت بیش از دوازده سال از پژوهش های کاربردی در این حوزه در دانشگاه تربیت مدرس، نمایشگاه دستاوردهای پیشتازان مهندسی سیستم های سلامت با هدف معرفی توانمندی های این رشته و همفکری در مورد زمینه های همکاری متقابل با تصمیم سازان این حوزه برگزار می شود. سخنرانان و مدعوین این گردهمایی عده ای از تصمیم سازان ارشد در وزارت بهداشت، درمان، و آموزش پزشکی و سازمان غذا و دارو، دانشگاه های متعدد علوم پزشکی و داروسازی، سازمان بیمه سلامت، سازمان تامین اجتماعی، تعداد کثیری از بیمارستان های برتر کشور، استارت آپ های تجهیزات پزشکی، مراکز تحقیقاتی متعدد در حوزه مدل سازی بیماری ها و تحقیقات بالینی و مدیریتی در بخش سلامت، سازمان نظام پرستاری، کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، شورای عالی سلامت و امنیت غذایی، و ... می باشند. در این گردهمایی همچنین از مقام شامخ مرحوم کامل شادپور به عنوان اولین مهندس سیستم‏های سلامت تجلیل خواهد شد.

مشخصات همایش بدین شرح است:

زمان: دوشنبه سیزده آذرماه 1396، ساعت14

مکان: دانشگاه تربیت مدرس، سالن جابر ابن حیان

دبیران علمی: آقای دکتر محمد مهدی سپهری و خانم دکتر سمیه سادات

دبیر اجرایی: آقای مهندس علی اعرابی

 

24 آبان 1396 / تعداد نمایش : 1532