گروه‌های آموزشی


 
آموزش زبان انگلیسی
آموزش زبان انگلیسی

رشته آموزش زبان انگلیسی از دیرباز با تاکید بر نگریستن به ماهیت زبان انگلیسی در تبیین خط‌ مشی متعالی تعلیم و تربیت گام برداشته است و به بررسی و پژوهش در موضوعات مربوط به آموزش و یادگیری زبان می‌پردازد. همچنین مشکلات و موانع آموزش و یادگیری زبان را بررسی می کند و راه حل‌ های جامعی را ارائه می‌دهد. رشته آموزش زبان را از این جهت که ترکیبی از چندین رشته دیگر است و مفاهیم و مبانی اساسی آن‌ ها را در شالوده خود به کار می گیرد، بین رشته ای می نامند. مفاهیم رشته‌ هایی از قبیل روانشناسی، و جامعه شناسی و با محوریت آموزش زبان، در این رشته مورد بحث قرار می گیرند. همچنین موضوعات دیگری از قبیل دوزبانگی، سنجش زبان، تحلیل گفتمان، آموزش یادگیری زبان دوم، سیاست ‌ها و برنامه‌ریزی‌ های زبانی در حوزه این رشته قرار می‌گیرد.

تاریخ
تاریخ

گروه تاریخ دانشگاه تربیت مدرس از نخستین و باسابقه‌ترین گروه‌های آموزشی دانشکده علوم انسانی (تأسیس 1361) است که در سال‌های آغازین پس از انقلاب اسلامی و به منظور تربیت اعضای هیأت علمی متخصص و متعهد تأسیس شد. به دنبال پیروزی انقلاب اسلامی یکی از ضرورت‌های حوزه علوم انسانی تحول نظام و محتوای آموزش این حوزه و روزآمدسازی آن منطبق بر آرمان‌های انقلاب بود. حوزه معرفتی تاریخ نیز به اقتضای این نیاز مورد توجه قرار گرفت و تأسیس گروه تاریخ دانشگاه تربیت مدرس با این هدف صورت پذیرفت.

تربیت بدنی
تربیت بدنی

گروه علوم ورزشی دانشگاه تربیت مدرس در سال 1363 با پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد راه اندازی شده است. اعضای هیات علمی گروه ترکیبی از اعضای با تجربه با درجه استادی(3 نفر) و دانشیاری(1 نفر) و اعضای جوان با درجه استادیاری(سه نفر) هستند. دفتر گروه واقع در طبقه همکف دانشکده علوم انسانی بوده و درحال حاضر، دارای یک آزمایشگاه واقع در زیر زمین دانشکده علوم انسانی است. این گروه تا کنون در رشته های مدیریت ورزشی و فیزیولوژی ورزشی در دو مقطع کارشناسی ارشد و دکتری به جذب دانشجو اقدام کرده است.

جامعه‌شناسی
جامعه‌شناسی

گروه جامعه‌شناسی دانشگاه تربیت مدرس یکی از اولین گروه‌های علمی تخصصی است که بعد از تأسیس دانشگاه تربیت مدرس در سال‌های 1359- 60 آغاز به‌کار کرد. شکل‌گیری این گروه علمی تلاشی بوده است برای توسعه و تولید عقلانیت دانش اجتماعی در ایران. استراتژی گروه جامعه‌شناسی نهادینه‌سازی علم جامعه‌شناسی در ایران و تلاش در جهت نزدیکی به مرجعیت علمی با تاکید بر مطالعات بین کشوری؛ بهبود زیست اجتماعی از طریق انجام پژوهش‌های معطوف به مسایل زندگی اجتماعی - سیاسی و حضور درمناسبات آکادمیک علمی جهانی است.

جغرافیا و برنامه‌ریزی روستایی
جغرافیا و برنامه‌ریزی روستایی

"رشته جغرافیا " با دارابودن ماهیتی توسعه محور و تمركز بر ساماندهی فضایی محیط از جنبه‌های مختلف برنامه ریزی شهرها و روستا، اقلیم شناسی و ژئومورفولوژی در برنامه ریزی محیطی و سنجش از دور کاربردی؛ ساماندهی فضایی را فراهم می‌آورد. فلسفه تحقیقات در ین گروه، بنیادی و کاربردی است که با هدف کمک به رفاه، آسیش و امنیت انسان ها در محیط هی شهری و روستایی و متعادل سازی رابطه بین انسان و محیط می باشد.

جغرافیا و برنامه‌ریزی شهری
جغرافیا و برنامه‌ریزی شهری

"رشته جغرافیا " با دارابودن ماهیتی توسعه محور و تمركز بر ساماندهی فضایی محیط از جنبه‌های مختلف برنامه ریزی شهرها و روستا، اقلیم شناسی و ژئومورفولوژی در برنامه ریزی محیطی و سنجش از دور کاربردی؛ ساماندهی فضایی را فراهم می‌آورد. فلسفه تحقیقات در ین گروه، بنیادی و کاربردی است که با هدف کمک به رفاه، آسیش و امنیت انسان ها در محیط هی شهری و روستایی و متعادل سازی رابطه بین انسان و محیط می باشد.

جغرافیای سیاسی
جغرافیای سیاسی

جغرافیای سیاسی به‌عنوان یکی از شاخه‌های علوم جغرافیایی به مطالعه بعد سیاسی فضای جغرافیایی می‌پردازد. بدین معنی که در فضای جغرافیایی اعم از مقیاس محلی تا جهانی و فراکروی پدیده‌ها و ساخت‌هایی وجود دارند که اساساً ماهیت فضایی/ جغرافیایی دارند و با مؤلفه سیاست درآمیخته‌اند. از این رو، جغرافیای سیاسی از آن دست معارف بشری است که از ماهیت ترکیبی برخوردار است که دو مؤلفه اصلی جغرافیا و سیاست در آن اهمیت ذاتی دارند.

جفرافیای طبیعی
جفرافیای طبیعی

در حال حاضر گروه جغرافیای طبیعی دارای 2 گرایش آب و هواشناسی و ژئومورفولوژی است. این گروه برای اولین بار در ایران در مقطع کارشناسی ارشد آب و هواشناسی کاربردی اقدام به جذب دانشجو برای مهرماه 1390 نموده است.

دروس مدرسی
دروس مدرسی

گروه دروس مدرسی، همزاد دانشگاه تربیت مدرس است. هدف از ارائه دروس مدّرسی، افزایش دانش و كسب مهارت لازم برای شما دانشجویان گرامی به منظور «تدریس موفق» و سامان دادن «تحقیق شایسته» از جمله تهیه و تنظیم مطلوبتر «پایان نامه ها» است.

روابط بین‌الملل
روابط بین‌الملل

رشته روابط بین‌‌الملل یك رشته میان‌ رشته‌ای است كه پس از تحولات عظیم جنگ جهانی دوم و دگرگونی‌های بسیار در عرصه روابط بین‌‌المللی به عنوان یك رشته علمی پدید آمد و به سرعت گسترش یافت. امروزه بسیاری از دانشگاه‌های بزرگ جهان، گرایش‌های مختلف این رشته را (شامل سیاست خارجی، مطالعات منطقه‌ای، سازمان‌های منطقه‌ای و بین‌المللی، اقتصاد سیاسی بین‌الملل و تئوری‌های روابط بین‌الملل) در مقاطع تحصیلات تكمیلی دایر كرده‌اند. لازم به ذکر است که برخی از این گرایش‌ها مانند مطالعات منطقه‌ای هم‌اکنون به عنوان یک رشته خاص در دانشگاه‌ها تدریس می‌شود. موضوع این رشته عبارت است از شناخت و بررسی مسائل مربوط به روابط بین كشورها و نظام حاكم بر روابط بین‌المللی. با توجه به تحولات چشمگیر در نظام بین‌المللی طی سال‌های اخیر، افزایش شدید وابستگی متقابل بین کشورها، تأثیر فزاینده مؤسسات و سازمان‌های غیر دولتی بر سیاست خارجی و روابط بین‌المللی و همچنین روند جهانی شدن و تأثیر فزاینده آن بر شكل‌گیری روابط بین‌ كشورها و با توجه به ماهیت میان رشته‌ای و کاربردی روابط بین‌الملل، این رشته هم اكنون جایگاه بسیار مهمی در بین رشته‌های علوم انسانی یافته است.

روانشناسی
روانشناسی

گروه روانشناسی دانشگاه تربیت مدرس، به عنوان یکی از مهمترین و اثرگذارترین دپارتمان های تحصیلات تکمیلی در عرصه روانشناسی کشور، در دانشکده علوم انسانی جای دارد. گروه روانشناسی دانشگاه تربیت مدرس، نخستین گروه روانشناسی در دانشگاه های داخل کشور است که دوره کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی و روانشناسی عمومی، و دوره دکتری تخصصی روانشناسی را در ایران تأسیس نمود. هدف محوری در برنامه های آموزشی گروه روانشناسی تربیت دانش آموختگانی است که نه تنها مهارت های پژوهشی در قلمرو روانشناسی را به دست آورند، بلکه دانش روانشناسی را در سطح جامعه به کار گیرند. دوره دکتری تخصصی روانشناسی با هدف توانمندسازی دانش آموختگان در گستره های آکادمیک و کاربردی روانشناسی توسعه یافته است. بیشترین تمرکز آموزش در دوره دکتری تخصصی روانشناسی، در حوزه عصب روانشناسی، روانشناسی شناختی و روانشناسی بالینی است.

زبان روسی
زبان روسی

گروه زبان روسی دانشگاه تربيت مدرس در سال 1379، با پذيرش دانشجو در مقطع كارشناسی ارشد و براي اولين بار در ايران، آغاز به كار نمود. هم اكنون اين گروه در مقطع كارشناسی ارشد و در گرايش آموزش زبان روسی دانشجو می‌پذيرد.

زبان فرانسه
زبان فرانسه

گروه زبان فرانسه در دانشگاه تربيت مدرس در سال 1368 راه اندازي شد. اين دانشگاه در ميان همه دانشگاه‌های دولتی تنها دانشگاهی است كه در حال حاضر دارای رشته آموزش زبان فرانسه نيز می‌باشد، در حاليكه گروه‌های فرانسه در دانشگاه‌های دیگر ایران در رشته ادبيات فرانسه فعال هستند.

زبان و ادبیات عرب
زبان و ادبیات عرب

گروه آموزشی زبان وادبیات عربی همزمان با تاسیس دانشگاه تربیت مدرس در آغاز دهه¬ی شصت راه اندازی شد و فعالیت خود را با مدیریت مرحوم دکترفیروزحریرچی، چهره ماندگار رشته زبان و ادبیات عربی، آغاز کرد. این گروه از آغاز با تلاش اساتید برجسته کشورمانند روانشاد دکترحریرچی، روانشاد دکتر آیینه وند، روانشاد دکترانوار، همچنین آقایان دکتر آذرتاش آذرنوش و دکتر محمد فاضلی توانست نسل جدید و نوآوری را از دانش آموختگان زبان و ادبیات عربی تربیت کند که زیربنای تحولات بعدی این رشته در ایران گردند.

زبان و ادبیات فارسی
زبان و ادبیات فارسی

گروه زبان و ادبيات فارسی، يادگار دانشمندان فرهيخته و بزرگی است كه اينك از ميان ما رخت بربسته اند، و وامدار استادان ثابت و مدعوی است كه هر آنچه داشته اند، تا كنون بی‌ريا و صميميانه در طيق اخلاص نهاده و پيش روی اهل خرد و دانش گشوده اند تا شايد خيل يكه تازان تشنه از پی فرا رسند و به آن دوام و قوام بخشند؛ زيرا يقين دارند كه بلند همتان پژوهنده در راهند.

زبان‌شناسی
زبان‌شناسی

گروه زبان‌شناسی دانشگاه تربیت مدرس در سال 1364 فعالیت خود را با پذیرش سه دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد آغاز کرد. در سال 1370 این گروه، به پذیرش دانشجو در مقطع دکتری اقدام نمود. درحال حاضر در شاخه زبان‌شناسی در دو مقطع کارشناسی ارشد و دکتری و در شاخه زبان‌شناسی شناختی در مقطع دکتری، به فعالیت مشغول اسـت.

سنجش از دور
سنجش از دور

گروه سنجش از دور دانشگاه تربيت مدرس در سال 1374 به همت شادروان آقای دكتر محمد نجفی ديسفانی باپذيرش 7 دانشجو در مقطع كارشناسی ‌ارشد اقدام به پذيرش دانشجو نمود. در اواخر سال 1374 مديريت گروه‌ به آقای دكتر علي‌محمدی واگذار گرديد و از سال 1376 تا سال 1386 مديريت گروه را آقای دكتر منوچهر فرج‌زاده‌ برعهده گرفتند و از سال 1386 آقای دکتر سیاوش شایان به عنوان مدير جديد گروه انتخاب گرديدند.

علوم تربیتی
علوم تربیتی

گروه تعليم و تربيت دانشگاه تربيت مدرس در سال 1366 تأسيس شد. در بدو امر در مقطع كارشناسی ارشد در رشته تاريخ و فلسفه تعليم و تربيت به پذيرش دانشجو اقدام نمود و سپس در رشته فلسفه تعليم و تربيت و رشته برنامه ريزی درسی در مقطع دكتری به پذيرش دانشجو مبادرت ورزيد.

علوم سیاسی
علوم سیاسی

گروه علوم سیاسی دانشگاه تربیت مدرس یکی از نخستین و موثرترین گروه‌های آموزشی در دانشکده علوم انسانی به شمار می‌رود که در سال 1364 تاسیس شده است. اعضای هیات علمی این دپارتمان به صورت تمام‌وقت در دو مقطع کارشناسی ارشد و دکتری به امور آموزشی و پژوهشی دانشجویان می‌پردازند. هدف اصلی از تشکیل این گروه در دانشگاه تربیت مدرس، ارائه آموزش‌های لازم به دانشجویان و توانمندسازی آنها برای پژوهش و تحلیل مسائل و اندیشه‌های سیاسی در قالبی کاربردی و خلق تفکر و ایده است.

علوم قرآن و حدیث
علوم قرآن و حدیث

گروه علوم قرآن و حديث دانشگاه تربيت مدرس از سال 1361 به همت آقای مجيد معارف و مديريت آقای دكتر حجتی در مقطع كارشناسی ارشد آغاز به كار نمود و با شروع سال تحصيلی 68-1367 اين گروه با اقدام به پذيرش دانشجو در مقطع دكتری، به فعاليت خود ادامه داد. در حال حاضر اين گروه در دو مقطع كارشناسی ارشد و دكتری و در رشته علوم قرآن و حديث دانشجو می‌پذيرد.

فلسفه و حکمت و منطق
فلسفه و حکمت و منطق

همزمان با تأسیس دانشگاه تربیت مدرس و آغاز به كار دانشكدۀ علوم انسانی در سال 1361، دانشگاه در رشته فلسفه و كلام اسلامی در مقطع كارشناسی‌ارشد دانشجو پذیرفت. از سال 1364 با تأسیس گروه‌های تخصصی آموزشی در دانشكده علوم انسانی «گروه فلسفه و كلام اسلامی» فعالیت سازمانی خود را آغاز نمود. گروه در سال 1369 با پذیرش دانشجو در دو گرایش فلسفه و کلام اسلامی و فلسفه‌ـ‌منطق در مقطع دكتری وارد دومین مرحله فعالیت خود شد. با اصلاح ساختار سازمانی دانشكدۀ علوم انسانی در سال 1375 نام گروه به «فلسفه و حكمت» تغییر یافت. در سال 1376 كارشناسی‌ارشد فلسفۀ غرب در گروه تاسیس شد. در سال 1383 نام گروه به "فلسه و حکمت و منطق" تغییر یافت.

مطالعات زنان
مطالعات زنان

سخن از زن ، سخن تازه‌ای نيست. بيگمان ازآن زمان كه بشر تكلم آموخت و آن را به سمت هنر نبشتاری گسيل داد، از زن به عنوان يكي از اركان خلقت ياد نموده است .