متن کامل خبر


 
آغاز احداث نخستین خوابگاه سبز دانشگاه های کشور در دانشگاه تربیت مدرس

خلاصه خبر: به مناسبت فرارسیدن هفته دولت، مراسم کلنگ زنی نخستین خوابگاه سبز دانشگاه های کشور، 11 شهریورماه جاری با حضور استاندار تهران در دانشگاه برگزار می شود.

دکتر موسوی معاون پشتیبانی و منابع انسانی دانشگاه ضمن اعلام این خبر گفت: مراسم شروع ساخت، ساختمان خوابگاه 600 نفره دانشجویی دختران روز دوشنبه یازدهم شهریورماه با حضور دکتر انوشیروان محسنی استاندار تهران، هیأت رئیسه و اعضای شورای دانشگاه در محل مدرسه سابق واقع در ضلع جنوبی دانشگاه برگزار می شود.
دکتر موسوی در تشریح ویژگی های این خوابگاه افزود: این خوابگاه به عنوان نخستین خوابگاه سبز دانشگاه های کشور با پیش بینی استاندارد های لازم در زمینه صرفه جویی انرژی (سرمایش و گرمایش) و مشاوره با صاحب نظران و کارشناسان این حوزه طراحی شده و امیدواریم پس از ساخت بتواند الگویی برای سایر دانشگاه های کشور باشد.
وی اضافه کرد: این خوابگاه با زیربنای 7 هزار و 500 متر مربع در 11 طبقه برای 600 دانشجوی دختر طراحی شده است. ساختمان شامل زیرزمین (تأسیسات)، همکف (سایت کامپیوتر، سالن مطالعه، اتاق مشاوره، نمازخانه، سالن تماشای تلویزیون) و 9 طبقه خوابگاه است که با توجه به برآورد هزینه اولیه آن که حدود 18 میلیارد و 200 میلیون می باشد، پیش بینی می شود مراحل ساخت دو سال و نیم تا 3 سال به طول بی انجامد.
دکتر موسوی در خصوص دلایل جایابی این خوابگاه در ضلع جنوبی دانشگاه گفت: ابتدا در بخش جنوب شرقی دانشگاه در مجاورت خوابگاه های قائم و فاطمیه محلی جهت احداث خوابگاه مذکور در نظرگرفته شد که به دلیل لزوم قطع برخی درختان و همچنین تخریب یکی از خوابگاه های موجود برای شروع عملیات ساخت و ساز، معاونت دانشجویی به دلیل کاهش 100نفره ظرفیت خوابگاه های خود، با آن موافقت نکرد. در نهایت مدرسه سابق با توجه به فضای خالی و مجموعه خوابگاه های مجاور، به عنوان محل مناسب، انتخاب شد.
وی با اشاره به این مطلب که کمبود زیرساخت های خوابگاهی یکی از مشکلات دانشگاه است، اظهار داشت: ساختمان مذکور پس از ساخت و بهره برداری کمک بسیاری به ظرفیت خوابگاه های دانشگاه می کند. یکی از چالش های جدی دانشگاه بحث خوابگاه های استیجاری است که با توجه به تعداد بالای متقاضیان خوابگاه، هزینه سنگینی به دانشگاه تحمیل می کند و همواره بخش قابل توجه ای از بودجه دانشگاه به هزینه های خوابگاه ها اختصاص می یابد. در سال گذشته 15 میلیارد تومان هزینه خوابگاه های استیجاری دانشگاه شد که بی شک با ساخت خوابگاه جدید و افزایش ظرفیت خوابگاهی دانشگاه، بار سنگینی از هزینه ها کاسته می شود.
معاون پشتیبانی و منابع انسانی دانشگاه خاطرنشان کرد: راه اندازی خوابگاه مذکور در پردیس مرکزی و حضور در محیط دانشگاه موجب آرامش خاطر بیشتر دانشجویان خواهد شد و به جز احساس امنیت و صرفه جویی در وقت، بسیاری از مشکلات و دغدغه های زندگی دانشجویی را برطرف می کند.

5 شهریور 1398 / تعداد نمایش : 2011