متن کامل خبر


 
طرح استفاده از انرژی خورشیدی در دانشگاه ارائه شد

خلاصه خبر: در نشست شورای مدیریت سبز که هفتم شهریورماه با حضور رییس دانشگاه، معاون پشتیبانی و منابع انسانی و سایر اعضای شورا برگزار شد، طرح استفاده از انرژی خورشیدی برای تأمین بخشی از برق مصرفی دانشگاه ارائه شد. بنا به گفته دکتر پارسا مقدم اجرای این طرح می تواند ۲۰ درصد برق مصرفی دانشگاه را پوشش دهد.

در نشست شورای مدیریت سبز که هفتم شهریورماه با حضور رییس دانشگاه، معاون پشتیبانی و منابع انسانی و سایر اعضای شورا برگزار شد، طرح استفاده از انرژی خورشیدی برای تأمین بخشی از برق مصرفی دانشگاه ارائه شد. بنا به گفته دکتر پارسا مقدم اجرای این طرح می تواند ۲۰ درصد برق مصرفی دانشگاه را پوشش دهد.
در این نشست دکتر محسن پارسا مقدم رییس کمیته الگوی مصرف ضمن ارائه گزارشی از وضعیت انرژی دانشگاه گفت: با تعمیر خازن ها و اصلاح برخی از سیستم های انتقال برق می‌توانیم ذخیره سازی انرژی در دانشگاه را سامان دهیم.
پارسا مقدم تاکید کرد: ما باید به جای دستگاهها از هوشمندی نیروهای مان اعم از کارمندان و اساتید برای این موضوع بهره برداری نماییم.
وی با اشاره به ساعات اوج مصرف برق در دانشگاه گفت: ساعت 19 تا 23 بیشترین مصرف برق را در دانشگاه داریم. می توانیم از طریق افزایش صرفه جویی و اصلاح برخی روش ها، مبلغ قابل توجهی از این نوع انرژی را برای دانشگاه ذخیره کنیم.
دکتر پارسا مقدم به استفاده از نرم افزار تخصصی، برای ترسیم میزان برق مصرفی دانشگاه اشاره کرد و افزود: با استفاده از این نرم افزار میزان انرژی خورشیدی محاسبه شد و توسط آن کلیه ابنیه دانشگاه را بررسی کردیم و نتیجه بیانگر آن است که در هر ۱۰ متر مربع یک کیلو وات برق از انرژی خورشیدی می توانیم دریافت کنیم.
رییس کمیته الگوی مصرف در توضیح گزارش خود گفت: بررسی تابش خورشید در آسمان دانشگاه نشان می‌دهد موقعیت جغرافیایی آن ۳۵ درجه و ۴۳ دقیقه شمالی و ۵۱ درجه و ۲۲ دقیقه شرقی است. با استفاده از این داده ها اطلاعات مورد نیاز وارد این نرم افزار شد و میزان انرژی خورشیدی محاسبه گردید. در این فرآیند کلیه ساختمان‌های خوابگاه ها و دانشکده ها محاسبه شدند.
وی در پایان این گزارش تصریح کرد: عملیاتی کردن این پروژه مبلغ ۵ میلیارد تومان برای دانشگاه هزینه در بردارد و این مبلغ ظرف مدت ۶ تا ۷ سال قابل بازگشت می باشد.
سپس رییس دانشگاه از تلاش و کوشش و دقت نظر دکتر پارسا مقدم تقدیر کرد و گفت: این کار به صورت مرحله‌ای قابل انجام است. مدیریت فرهنگی با تهیه مطالبی مفید در قالب یک مجموعه با استفاده از دانشجویان، اساتید و کارکنان می تواند به بهینه سازی مصرف انرژی در دانشگاه کمک شایانی کند. این کار از طریق پیام رسانان ویژه قابل انجام است.
دکتر احمدی ضمن استقبال از برنامه های در دست اقدام شورا افزود: به جای نمایش دادن اقلام تبلیغاتی در نمایشگاه مدیریت سبز، بهتر است از همین گراف ها استفاده کرده و پیام خود را در همین قالب به دانشگاهیان و بازدید کنندگان نمایشگاه منتقل کنیم که هر فرد دانشگاهی از چه باری از انرژی استفاده می کند؛ این کار به افراد آگاهی می‌دهد که جایگاه دانشگاه چیست. این نوع برنامه ها ها برای دانشگاهیان محرک خواهد شد.
رییس شورای مدیریت سبز در ادامه گفت: در زمینه پیشنهاد دکتر پارسامقدم، دفتر فنی نسبت به تهیه و تدوین پروپوزال اقدام نماید تا به سازمان برنامه و بودجه ارسال شود. سازمان برنامه و بودجه برای اجرای این برنامه به عنوان پایلوت دانشگاهی از محل ردیف های اختصاصی می تواند کمک نماید.
بر اساس تصمیم شورا، مسئولیت مدیریت این طرح با دکتر پارسا مقدم می باشد. بنا به گفته وی این پروژه می تواند ۲۰درصد برق مصرفی دانشگاه را پوشش دهد.
استفاده از پیام های ویژه مدیریت سبز در حد دو دقیقه در مراسم جشن آغاز سال تحصیلی با استفاده از تصویر و تولید نماهنگ و با هدف تشویق و ترغیب دانشجویان به صرفه جویی در مصرف انرژی از جمله مصوبات این شورا بود.

8 شهریور 1396 / تعداد نمایش : 2875