متن کامل خبر


 
کرسی آزاد اندیشی با موضوع چند همسری برگزار شد

خلاصه خبر: .

پدیده چند همسری و آثار فرهنگی و اجتماعی آن به همت انجمن‌های علمی دانشجویی مطالعات زنان و روانشناسی در قالب کرسی آزاداندیشی بین‌رشته‌ای مورد نقد و بررسی قرار گرفت.

در ابتدای این برنامه که یازدهم تیر ماه در سالن علامه جعفری دانشکده علوم انسانی برگزار شد، پس از پخش سرود ملی و تلاوت آیات ابتدایی سوره نساء در خصوص تعدد زوجات، دبیر انجمن علمی دانشجویی مطالعات زنان درباره  روند کرسی، پیش نشست‌های قبلی و نتایج حاصل از آن‌ها گزارشی ارائه داد و تصریح کرد: این کرسی آزاد اندیشی با هدف توسعه گفت‌وگوهای بین‌رشته‌ای و با حمایت معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه و در راستای طرح تحول راهبردی دانشگاه مبنی بر توسعه فعالیت‌های بین‌رشته‌ای برگزار می‌شود.
در ادامه این نشست همچنین بخشی از فیلم سینمایی «لیلا» با موضوع ازدواج دوم  پخش شد و سپس دکتر میرخانی، دکتر شاکری و  دکتر هاشمی گلپایگانی  که اساتید مدعو موافق و مخالف بودند نظرات خود را درباره این موضوع مطرح کردند.
در این کرسی مخالفان  چندهمسری ضمن استناد به آیات، احادیث و تفاسیر دلایل خود مبنی بر مخالفت با چند همسری را در شرایط امروز جامعه، تهدید آن بر سلامت و حفظ بنیان خانواده عنوان داشتند و موافقان نیز با استناد به برخی واقعیات جامعه دلیل اصلی موافقت خود را بیشتر بودن تعداد دختران در شرایط سن ازدواج نسبت به پسران و آسیب‌های اجتماعی حاصل از افزایش خانواده‌های بدسرپرست دانستند و ضمن تاکید بر ازدیاد نسل، افزایش تعداد شیعیان را علت اصلی اصرار همفکران خود بر تعدد زوجات عنوان داشتند.
درپایان این کرسی آزاداندیشی، دکتر روشنفکر، مدیر گروه مطالعات زنان پس از پرسش و پاسخ دانشجویان با موافقان و مخالفان به جمع‌بندی مطالب پرداخت.
لازم به ذکر است این کرسی بین‌رشته‌ای با استقبال دانشجویان روانشناسی و مطالعات زنان همراه بود.

18 تیر 1396 / تعداد نمایش : 2168