متن کامل خبر


 
بررسی «درز اطلاعات از کارگزاری‌های بورس» در نشست انجمن علمی دانشجویی مهندسی مالی

خلاصه خبر: نشست تخصصی «ارتباط شبکه‌های کارگزار برای انتشار اطلاعات در بازار سهام» از سوی انجمن علمی دانشجویی مهندسی مالی برگزار شد.

به گزارش خبرنگار معاونت فرهنگی و اجتماعی، در این نشست دکتر کرمانی، استاد دانشگاه برکلی کالیفرنیا ضمن تشریح مقاله جدید خود و همکارانش با عنوان «ارتباط شبکه‌های کارگزار برای انتشار اطلاعات در بازار سهام» نخست وضعیت بازار سرمایه آمریکا و نتایج داده‌های معاملات واقعی طی سال‌های 1999 تا 2015  این کشور را مرور و در ادامه به این پرسش پاسخ داد که شبکه کارگزاران،چه نقشی در پخش و انتشار اطلاعات سرمایه‌گذاران در بازار سرمایه دارند؟
دکتر کرمانی تصریح کرد: مقاله بر این اساس شکل گرفته بود که در بازار سرمایه، کارگزاران عناصری هستند که نسبت به سایر سرمایه‌گذاران اطلاعات بیشتری دارند و امکان مشاهده قیمت و order را دارند. از آنجا که کارگزاران بخشی از اطلاعات خود را به مشتریان خوب خود منتقل می‌کنند، سرمایه‌گذارانی که از اطلاعات کارگزاران مرکزی (کارگزاران با اطلاعات بیشتر و مهم‌تر) استفاده می‌کنند، بازده بیشتری از سرمایه‌گذاری خود دریافت می‌کنند.
وی افزود: بدین ترتیب اولین نتیجه پژوهش مورد بحث این است که چنانچه سبدی که کارگزاران مرکزی می‌خرند را بخریم و آن را که می‌فروشند بفروشیم، سالانه حدود 4% بازده بیش از بازده بازار خواهیم داشت و از آنجا که بازده معمولی بازار در آمریکا حدود %7-6 است، نتیجه حاصل از این روش، بازده بسیار خوبی خواهد بود. با این وجود چنانچه در این روش بر اساس طبقه‌بندی دقیق‌تری، تنها از اطلاعات سرمایه‌گذاران موفق‌تر استفاده شود، می‌توان بازده بیشتری نیز دریافت نمود.
استاد دانشگاه برکلی در تبیین بخش دوم مقاله نیز اظهار داشت: مکانیسم بازده فراتر از بازار  ناشی از order flow می‌باشد. یعنی کارگزاران بر اساس یادگیری از order ای که می‌بینند و اطلاعات حاصل از آن، منفعتی را به مشتریان خوب خود منتقل می‌کنند.
در پایان این نشست تخصصی که در تاریخ 21 تیرماه 96 برگزار شد، آقایان دکتر کرمانی، دکتر رستگار، دکتر پویان‌فر، دکتر اسلامی بیدگلی و دکتر کیانی به بحث و گفت‌وگو در خصوص این مقاله، مسائل بازار سرمایه ایران و همچنین پاسخگویی به سوالات حاضران پرداختند.

16 شهریور 1396 / تعداد نمایش : 2159